Buhalteriams, finansininkams, vadovams, teisininkams, biurų administratoriams. JŪS PRIVALOTE ŽINOTI DAUGIAU!

Verslas

split_long.png
Darbo skelbimuose – siūlomas darbo užmokestis 2019 06 25

 

Seimas po svarstymo pritarė Darbo kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIIP-3183), kuriomis numatoma darbdavius įpareigoti darbo skelbimuose nurodyti siūlomą darbo užmokestį.

 

Pagal svarstomus pakeitimus, darbdavys, skelbdamas darbo skelbimą privalės nurodyti informaciją apie siūlomo bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio (valandinio atlygio, mėnesinės algos) arba pareiginės algos pastoviosios dalies dydį ir (arba) dydžio intervalą, išskyrus įstatymuose numatytus atvejus.

 

Pasak naujų nuostatų iniciatorių, tai paskatins darbdavių socialinę atsakomybę ir sustiprins darbuotojo derybinę galią.

 

„Tyrimai rodo, kad daug darbuotojų iš karto, nesiderėdami, priima pirmą darbdavio pasiūlymą ir visai nesidera dėl atlyginimo. Personalo konsultacijų bendrovės „Korn Ferry Hay Group“ tyrimo duomenimis, nepaisant to, kad šiuo metu JAV, kaip ir Lietuvoje, darbo rinkos sąlygos yra palankesnės darbuotojui, 64 proc. žmonių teigia, kad prieš pradedami dirbti, jie iš karto sutiko su siūloma alga“, – teigiama dokumento aiškinamajame rašte.

 

Kaip tvirtina pasiūlymo rengėjai, tikėtina, kad jei žmogus prieš ateidamas į pirmą darbo pokalbį turės daugiau informacijos, jis bus geriau pasirengęs deryboms.

 

Kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

 

Seimo kanceliarijos inf.


Toks reikalavimas – perteklinė prievolė, kuri nesukurtų pridėtinės vertės nei darbuotojui, nei darbdaviui

 

Šalies darbdavius vienijančios Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vertinimu, toks reikalavimas taptų pertekline prievole, kuri nesukurtų pridėtinės vertės nei darbuotojui, nei darbdaviui, o tik apribotų ir suvaržytų darbo rinkos lankstumą.

 

Kandidatų „atsijojimo” iliuzija

LPK vertinimu, inicijuojant šį projektą daroma klaidinga prielaida, kad darbo skelbime nurodant konkretų siūlomą darbo užmokestį ar jo intervalą, nebūtų švaistomi laiko ištekliai.

 

T. y., kad į darbo pokalbius tokiu atveju ateitų tik tie kandidatai, kuriuos tenkina nurodytas darbo užmokestis. LPK pažymi, kad kandidatų atrankos procesas yra paremtas ne tik darbo užmokesčio dydžiu.

 

Pasak LPK viceprezidento Daliaus Gedvilo, į Lietuvos rinką ateinančios tarptautinės kompanijos darbuotojui dažnai siūlo ne tik darbo užmokestį, bet visą gerovės paketą (sveikatos patikrą privačioje klinikoje, vaiko mokslų apmokėjimą, dalį atlygio akcijomis iš gauto įmonės pelno ir pan.).

 

Tai dažniausiai neviešintina, nes korporatyvinė įmonės politika žmogiškųjų resursų srityje yra kiekvienos bendrovės konkuravimo rinkoje strategijos dalis.

 

Be to, atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje funkcionuoja rinkos ekonomika, darbo užmokesčio nurodymas skelbime tikrai negali garantuoti to, kad atvyks tik geriausi ir motyvuoti potencialūs darbuotojai.

 

„Kiekvienas kandidatas gali būti įvertinamas skirtingai ir tai grindžiama ne tik darbdavio subjektyvumu, bet konkrečiomis savybėmis ir kompetencijomis, kurias kandidatas turi arba neturi. Juk kiekvienas darbdavys turi teisę rinktis, kokį darbuotoją jis nori samdyti. Ar nepatyrusį ir ką tik studijas baigusį jaunuolį, į kurį reiktų papildomai investuoti, taip užsiauginant sau darbuotoją? Ar samdyti reikiamą darbinę patirtį ir kompetencijas sukaupusį darbuotoją? Logiška, kad tarp minėtų kandidatų darbo užmokestis turėtų skirtis. Todėl vienareikšmiškai nurodyti siūlomo darbo užmokesčio dydžio darbo skelbimuose negalima”, – sako LPK viceprezidentas.

 

LPK pažymi, kad problema yra susijusi dar ir su tuo, kad darbo rinkos dalyvių lūkesčiai dažnai nesutampa su realia situacija.

 

Tarptautinio atlyginimo portalo „Paylab“ tyrimo rezultatai atspindi akivaizdžią darbo rinkos problemą – pageidaujamo ir realaus darbo užmokesčio dydžių neatitikimą.

 

Jaunesni nei 24 m. darbuotojai tikisi 9 proc. aukštesnio darbo užmokesčio, asmenys nuo 25 iki 44 metų – 2 proc. mažesnio darbo užmokesčio, asmenys nuo 45 metų ir vyresni – 5 proc. mažesnio darbo užmokesčio.

 

Abejotinos pastangos didinti skaidrumą

Remiantis lankomiausio darbo skelbimų portalo „Cvbankas.lt“ turinio apžvalga, apytiksliai 26 proc. darbo skelbimų yra nurodomas konkretus darbo užmokestis arba jo intervalas (procentas pateikiamas, remiantis birželio 20 d. duomenimis).

 

Pasak LPK viceprezidento D. Gedvilo, dalis darbdavių net ir be prievolės oficialiai nurodo darbo užmokestį darbo skelbimuose.

 

„Laisvos rinkos ekonomikoje veikiantys subjektai – darbuotojai ir darbdaviai – laisva valia priima sprendimus. Kandidatai gali pasitikrinti darbo užmokesčio dydį, naudodamiesi Lietuvos statistikos departamento skelbiama informacija, pagal Profesijų Klasifikatorių. Nors informacija yra pasenusi, tačiau galima būtų pagrindinį dėmesį skirti būtent tokio pobūdžio informacijos atnaujinimui. Prieš nusprendžiant, ar teikti savo gyvenimo aprašymą darbdaviui, galima įvertinti potencialiai mokamą darbo užmokestį konkrečioje darbovietėje. Įmonių statistika yra viešai prieinama kiekvienam rinkos dalyviui, pavyzdžiui, naudojantis „Rekvizitai.lt“ pateikiama informacija”, – vardija D. Gedvilas.

 

LPK pažymi, kad darbo užmokestis ar žmogaus gaunamos pajamos neturi būti vieša informacija, nes tai pažeidžia žmogaus privatumą ir nuo šio privatumo nepaisymo asmenis gina asmens duomenų apsaugos teisės aktai.

 

Be to, viešas darbo užmokesčio nurodymas darbo skelbime gali turėti neigiamos įtakos darbdaviams: darbdavys konkurentas, kuris vėliau pateikia darbo skelbimą, gali sąmoningai nurodyti didesnį darbo užmokestį, kad perviliotų galimus kandidatus.

 

LPK vertinimu, darbo rinkos lankstumas santykinai padidėjo priėmus naująjį LR Darbo kodeksą. Tą rodo ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto darbo lankstumo indeksas: 2019 m. Lietuva yra 15-oje vietoje (iš 41 galimos vietos), o 2018 m. – 27-oje vietoje.

 

Tai svarbu ne tik nacionaliniame, bet ir tarptautiniame lygmenyje.

 

Akivaizdu, kad įpareigojimas darbdaviams skelbti darbo užmokestį darbo skelbimuose būtų papildomas suvaržymas darbdaviams ir pažeistų esminius darbo rinkos lankstumo principus.

 

www.lpk.lt inf.

 
Komentarai (0)
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
 
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 

Gaukite naujienas el. paštu

RSS

split

split

Savaitės sentencija

Nori išgirsti protingą atsakymą, protingai ir klausk.

J. V. Gėtė

Senesnės sentencijos

B U H A L T E R I !

Buhalterio kalendorius

<
2019 m. lapkritis
>
I
II
III
IV
V
VI
VII
28
29
30
31
1
Akcijos
MOKESČIŲ KALENDORIUS
NEMOKAMI seminarai
Renginiai
REIKŠMINGOS datos
 
 

Verta žinoti

Lietuvos Respublikos Seimas 2019-uosius paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo, Lietuvos Tarybos pirmininko, Lietuvos valstybės Prezidento Antano Smetonos, Juozo Tumo-Vaižganto, Žemaitijos, Lietuvos šaulių sąjungos, Jono Žemaičio-Vytauto, Pasaulio lietuvių, Juozo Naujalio, Laikinosios sostinės atminimo, Jėzuitų misijos Lietuvoje, Vietovardžių METAIS.

split

NAUJI mokymai - Tapkite profesionalu su LINKEDIN

AKTUALŪS nuotoliniai mokymai IŠMANUSIS BIURAS

→  SUSIDOMĖJOTE?

split

Vardadieniai

split

Šiandien orai Lietuvoje

Orai Vilniuje Orai Kaune Orai Klaipėdoje Orai Panevėžyje Orai Alytuje Orai Marijampolėje Orai Utenoje Orai Kėdainiuose Orai Ukmergėje Orai Mažeikiuose

9,56€  8,00 €   / IŠPARDUOTA!