Buhalteriams, finansininkams, vadovams, teisininkams, biurų administratoriams. JŪS PRIVALOTE ŽINOTI DAUGIAU!

Lietuvoje

split_long.png
Jei siunčia dirbti į užsienį. Ką reikia žinoti? 2019 09 17

 

 

Vis daugiau darbuotojų iš Lietuvos siunčiami dirbti į kitas Europos šalis ir tai – ne tik vilkikų vairuotojai.

„Sodros“ duomenimis, vien šiemet darbdaviai pateikė 76 tūkst. prašymų išduoti A1 pažymėjimus, o jų jau išduota 51 tūkst.

 

Palyginti, pernai per visus metus „Sodros“ Užsienio išmokų tarnyba gavo 80 tūkst. prašymų ir išdavė 79 tūkst. pažymėjimų.

 

„Šiemet sulaukiame daugiau prašymų išduoti A1 pažymėjimus. Apie 40 proc. visų prašymų teikia tarptautinių pervežimų įmonės, taip pat daug žmonių išsiunčiami dirbti statybų, žemės ūkio, paslaugų srityse.

A1 pažymėjimas yra dokumentas, įrodantis, kad žmogus Lietuvoje yra draustas socialiniu draudimu ir kitoje valstybėje, į kurią jis komandiruojamas, už jį nereikės mokėti socialinio draudimo įmokų.

Vis dėlto svarbu, kad gyventojas pasidomėtų, ar darbdavys pasirūpino reikalingais dokumentais, kad nekiltų rūpesčių dėl socialinio draudimo ateityje“, – sako Užsienio išmokų tarnybos direktoriaus pavaduotoja Lidija Stasiūnienė.

 

Nors darbuotojų siuntimo dirbti į kitas Europos Sąjungos šalis sąlygos yra aprašomos ES reglamentuose, pasitaiko atvejų, kai darbuotojai lieka be socialinių garantijų. „Sodra“ ragina gyventojus pasidomėti ir atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus:

 

Kurioje šalyje žmogus apdraustas?

Remiantis ES reglamentais, viena vertus, asmuo negali vienu metu būti draudžiamas daugiau nei vienoje ES valstybėje, ir, kita vertus, jis negali likti apskritai nedraudžiamas jokioje ES valstybėje.

 

Tai nereiškia, kad žmogus gali būti draudžiamas bet kurioje ES šalyje – jis turi būti draudžiamas tik toje vienoje ES valstybėje, kuri nustatoma pagal ES reglamentų nustatytas taisykles – įprastai tai yra ta šalis, kurioje žmogus faktiškai dirba pagal darbo sutartį arba savarankiškai.

 

Tačiau kai žmogus komandiruojamas, jam gali būti taikoma išimtis iš taisyklės, jeigu šalis, su kuria tiek darbdavys, tiek darbuotojas yra tampriai susiję ir atitinka reikalavimus, išduoda A1 pažymėjimą, patvirtinantį, kad žmogus socialiniu draudimu draudžiamas toje šalyje iš kurios atvyksta.

 

Jeigu A1 pažymėjimas nėra išduotas, gyventojas draudžiamas toje šalyje, kurioje dirba.

 

Pavyzdžiui, jeigu Lietuvos gyventoją mūsų šalyje veikianti įmonė siunčia metams į Švediją statyti namų, darbdavys kreipiasi į „Sodros“ Užsienio išmokų tarnybą dėl A1 pažymėjimo išdavimo.

 

Jeigu darbdavys ir darbuotojas atitinka sąlygas ir pažymėjimas išduodamas, visas socialinio draudimo įmokas darbdavys moka Lietuvoje, o žmogus čia įgyja socialinio draudimo stažą.

 

Jeigu toks pažymėjimas nėra išduodamas, darbdavys turi socialinio draudimo įmokas mokėti ne Lietuvoje, o toje šalyje, į kurią asmuo siunčiamas dirbti.

 

Kuo pasidomėti darbuotojui?

„Sodra“ per asmeninę paskyrą gyventojui sodra.lt/gyventojui kiekvienam praneša apie su socialiniu draudimu susijusius pokyčius.  

 

Pavyzdžiui, jeigu žmogus išbraukiamas iš apdraustųjų sąrašų Lietuvoje ir jam turi būti taikoma kitos šalies socialinio draudimo teisė – apie tai gyventojui iškart pranešama per asmeninę paskyrą ir elektroniniu paštu, jeigu gyventojas jį yra nurodęs „Sodrai“.

 

Tokiu atveju darbuotojas turėtų pasidomėti, ar darbdavys moka už jį įmokas toje šalyje, kurioje jis faktiškai dirba.

 

Beje darbuotoją į užsienį dirbti siunčiantis darbdavys turi pasidomėti, kokia tvarka dėl A1 pažymėjimo galioja valstybėje ar valstybėse, kur vyksta darbuotojas.

 

Vienos valstybės reikalauja, kad patys darbuotojai pateiktų pažymos originalą, kitoms pakanka nuorašo, dar kitoms – kitų dokumentų, kuriuos nuotoliniu būdu gali pateikti įmonės atstovas.

 

Jeigu dirbu dviejose šalyse?

Pasitaiko atvejų, kai žmogus turi darbą Lietuvoje, bet tuo pat metu dar įsidarbina pas kitą darbdavį kitoje ES šalyje.

 

Tokiu atveju žmogus socialiniu draudimu turėtų būti draudžiamas ir įmokas nuo visų abejose šalyse gaunamų pajamų mokėti toje šalyje, kurioje jo pajamų ar darbo laiko dalis yra reikšmingesnė ir su kuria jis labiau susijęs.

 

Tokiu atveju  asmuo privalo kreiptis į Užsienio išmokų tarnybą dėl taikytinos teisės nustatymo, kad gyventojui vėliau nekiltų rūpesčių dėl socialinio draudimo išmokų, pavyzdžiui, kai vienoje iš šalių reikės gauti ligos, vaiko priežiūros išmoką ar pensiją.

 

Jeigu nusprendžiama, kad Lietuvos gyventojui, dirbančiam dar ir kitoje, šalyje taikoma Lietuvos socialinio draudimo teisė, jam išduodamas A1 pažymėjimas ir visas įmokas, taip pat ir nuo pajamų, gautų kitoj šalyje reikėtų mokėti Lietuvoje.

 

Kartu socialinio draudimo išmokos ir pensija Lietuvoje priklausys nuo visų sumokėtų įmokų.

 

„Sodros“ inf.

 
Komentarai (0)
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
 
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 

Gaukite naujienas el. paštu

RSS

U Ž D U O K I T E   K L A U S I M Ą

             info@infolangas.lt

D Ė M E S I O ! ! !

D Ė M E S I O ! ! !

Savaitės sentencija

Nori išgirsti protingą atsakymą, protingai ir klausk.

J. V. Gėtė

Senesnės sentencijos

Buhalterio kalendorius

<
2024 m. kovas
>
I
II
III
IV
V
VI
VII
26
27
28
29
Akcijos
MOKESČIŲ KALENDORIUS
NEMOKAMI seminarai
Renginiai
REIKŠMINGOS datos
 
 

split

split

Verta žinoti

Lietuvos Respublikos Seimas 2024-uosius paskelbė NATO ir Europos Sąjungos metais; Dainų šventės metais; Diplomatų Lozoraičių metais

split

NAUJI mokymai - Tapkite profesionalu su LINKEDIN

AKTUALŪS nuotoliniai mokymai IŠMANUSIS BIURAS

→  SUSIDOMĖJOTE?

split

Vardadieniai

split

Šiandien orai Lietuvoje

Orai Vilniuje Orai Kaune Orai Klaipėdoje Orai Panevėžyje Orai Alytuje Orai Marijampolėje Orai Utenoje Orai Kėdainiuose Orai Ukmergėje Orai Mažeikiuose

9,56€  8,00 €   / IŠPARDUOTA!