Buhalteriams, finansininkams, vadovams, teisininkams, biurų administratoriams. JŪS PRIVALOTE ŽINOTI DAUGIAU!

Teisininkas pataria

split_long.png
Kaip nutraukti santuoką, jei neįmanoma jos išsaugoti? 2014 07 16

Santuoka yra tradicinis šeimos pagrindas, todėl visuomet reikėtų kiek įmanoma stengtis ją išsaugoti. Tačiau kartais gyvenimas susiklosto taip, kad vienintelė išeitis iš situacijos yra santuokos nutraukimas. Ką svarbu žinoti tokiu atveju?

Lietuvoje santuoką nutraukti gali tik teismas. Yra galimi trys santuokos nutraukimo būdai:

 

  • Bendru abiejų sutuoktinių sutikimu;
  • Dėl kito sutuoktinio kaltės;
  • Vieno sutuoktinio prašymu.

Santuokos nutraukimas abiejų sutuoktinių bendru sutikimu

Pats paprasčiausias, greičiausias ir nebrangiausias santuokos nutraukimo būdas – kai santuoka nutraukiama abiejų sutuoktinių bendru sutikimu. Šis būdas yra tinkamas, jei abu sutuoktiniai sutinka nutraukti santuoką ir tarp jų nėra jokio ginčo dėl santuokos nutraukimo pasekmių (t.y. dėl turto padalijimo, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, vaikų išlaikymo, ir pan.).

 

Norint nutraukti santuoką šiuo būdu turi būti visos trys sąlygos:

  • Nuo jūsų santuokos sudarymo yra praėję daugiau kaip vieneri metai;
  • Abu sutuoktiniai yra sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių (t.y., raštu susitarę dėl turto padalijimo, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, vaikų išlaikymo, ir pan.);
  • Abu sutuoktiniai yra visiškai veiksnūs.

 

Taigi, jei jūsų santuoka trunka ilgiau nei vienerius metus, jei jūs ir jūsų sutuoktinis sutariate dėl santuokos nutraukimo pasekmių ir nei jūsų nei jūsų sutuoktinio veiksnumas nėra apribotas teismo, galite kreiptis į teismą dėl santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu.

 

Dėl santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu galima kreiptis pasirinktinai į jūsų arba jūsų sutuoktinio gyvenamosios vietos apylinkės teismą. Koks būtent teismas veikia jūsų gyvenamosios vietos teritorijoje galite sužinoti paspaudę šią nuorodą: apylinkės teismų veiklos teritorijos.

 

Svarbu: jei jūs ar jūsų sutuoktinis turite kreditorių (esate skolingi bankui ar kitiems asmenims), turite juos raštu informuoti apie savo ketinimą nutraukti santuoką ir teismui pateikti tai patvirtinantčius dokumentus.

 

Teismui turėsite pateikti abiejų sutuoktinių pasirašytą pareiškimą dėl santuokos nutraukimo bendru sutikimu ir raštu sudarytą sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Paruošti šiuos dokumentus galėtų advokatas, arba tai padaryti galite ir jūs patys.

 

Teisingumo ministro sudarytos darbo grupės paruoštus rekomendacinius šių dokumentų šablonus galite parsisiųsti paspaudę šias nuorodas: Pareiškimas dėl santuokos nutraukimo bendru sutikimu ir Sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių.

 

Kartu su pareiškimu ir sutartimi dėl santuokos nutraukimu jums reikės teismui pateikti:

  • Santuokos liudijimo originalą ir kopiją;
  • Abiejų sutuoktinių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų (pasų arba asmens tapatybės kortelių) kopijas;
  • Įrodymus apie abiejų sutuoktinių turimą turtą – pažymas iš VĮ „Registrų centras“, VĮ „Regitra“ bei bankų, kuriuose turite sąskaitas;
  • Jei turite vaikų – kiekvieno vaiko gimimo liudijimo originalą ir jo kopiją;
  • Jei turite kreditorių – duomenis apie tai, kad jiems pranešta apie jūsų ketinimą nutraukti santuoką (pranešimo kreditoriui kopiją bei išsiuntimą patvirtinantį pašto kvitą)

 

Visus kartu su pareiškimu teismui pateikiamus dokumentus reikėtų nurodyti pareiškimo skiltyje „Pridedami dokumentai“.

 

P.S. Teismui pateiktų dokumentų originalai jums bus grąžinti išnagrinėjus jūsų santuokos nutraukimo bylą.

 

Svarbu: kreipiantis į teismą dėl santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu mokėti žyminio mokesčio nereikia!

 

Santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu byla teisme nagrinėjama supaprastinto proceso tvarka – teismas tik patikrina, ar sutuoktinių sudaryta sutartis dėl santuokos nutraukimo padarinių yra teisėta ir nepažeidžia kieno nors teisių bei ar tikrai santuoka iširo ir sutuoktinių neįmanoma sutaikyti.

 

Įstatymai numato, kad prašymai dėl santuokos nutraukimo bendru sutikimu teisme turi būti išnagrinėjami ne vėliau kaip per trisdešimt dienų nuo jų priėmimo dienos. Tačiau būna, kad tokiu būdu santuoka nutraukiama ir per 7-10 dienų nuo pareiškimo gavimo teisme.

 

Plačiau apie santuokos nutraukimą sutuoktinių bendru sutikimu galite paskaityti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.51-3.54 straipsniuose ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 538-541 straipsniuose.


Santuokos nutraukimas dėl kito sutuoktinio kaltės

Jei nepavyksta su savo sutuoktiniu susitarti dėl taikaus santuokos nutraukimo abiejų sutuoktinių bendru sutikimu, arba jei dėl sutuoktinio kaltės jūsų santuoka tapo nebeįmanoma, galite pasinaudoti įstatymų numatyta galimybe nutraukti santuoką dėl kito sutuoktinio kaltės.

 

Įstatymai numato, kad sutuoktinis pripažįstamas kaltu dėl santuokos iširimo, jeigu jis iš esmės pažeidė savo kaip sutuoktinio pareigas ir dėl to bendras sutuoktinių gyvenimas tapo negalimas.

 

Jeigu jūsų sutuoktinis yra nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą arba yra neištikimas, arba žiauriai elgiasi su jumis ar šeimos nariais, arba paliko šeimą ir daugiau kaip vienerius metus visiškai ja nesirūpina, jo kaltė dėl santuokos iširimo yra preziumuojama.

 

Tai reiškia, kad esant šioms aplinkybėms jų pakanka pripažinti kito sutuoktinio kaltę ir papildomai įrodinėti jo kaip sutuoktinio pareigų pažeidimą nėra būtina.

 

Norėdami, kad jūsų santuoka būtų nutraukta dėl kito sutuoktinio kaltės, turite pateikti ieškinį atsakovo gyvenamosios vietos apylinkės teismui.

 

Tačiau jeigu kartu su jumis gyvena nepilnamečiai vaikai, ieškinį dėl santuokos nutraukimo galite pateikti pasirinktinai – kito sutuoktinio gyvenamosios vietos arba jūsų gyvenamosios vietos teismui. Koks būtent teismas veikia jūsų gyvenamosios vietos teritorijoje galite sužinoti paspaudę šią nuorodą: apylinkės teismų veiklos teritorijos.

 

Svarbu: jei jūs ar jūsų sutuoktinis turite kreditorių (esate skolingi bankui ar kitiems asmenims), turite juos raštu informuoti apie savo ketinimą nutraukti santuoką ir teismui pateikti tai patvirtinantčius dokumentus.

 

Ieškinys dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės yra pakankamai sudėtingas procesinis dokumentas, todėl patartina, kad tokiu atveju paruošti ieškinį jums padėtų advokatas arba kvalifikuotas teisininkas. Taip pat esant galimybei galite pasinaudoti ir valstybės garantuojama nemokama teisine pagalba (daugiau apie ją galite sužinoti paspaudę šią nuorodą: nemokama teisinė pagalba).

 

Teismui pripažinus, kad jūsų santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės, kaltas sutuoktinis praranda teisę į išlaikymą. Tokiu atveju jūs taip pat galite reikalauti iš kalto dėl santuokos nutraukimo sutuoktinio atlyginti tiek turtinę tiek ir neturtinę žalą, susijusią su santuokos nutraukimu.

 

Taip pat kaltas dėl santuokos nutraukimo sutuoktinis, jums reikalaujant privalo grąžinti iš jūsų gautas dovanas (išskyrus vestuvinį žiedą).

 

Taip pat jums prašant teismas gali uždrausti kaltam dėl santuokos iširimo sutuoktiniui pasilikti santuokinę pavardę (išskyrus atvejus, kai sutuoktiniai turi bendrų vaikų).

 

Tiesa, įvertinęs bylos aplinkybes, jūsų bei kito sutuoktinio parodymus, teismas gali pripažinti, kad jūsų santuoka iširo ne tik dėl kito sutuoktinio, bet ir dėl jūsų kaltės. Tokiu atveju santuoka būtų nutraukta dėl abiejų sutuoktinių kaltės ir atsirastų tos pačios pasekmės, kaip ir nutraukus santuoką sutuoktinių bendru sutikimu.

 

Svarbu: kreipiantis į teismą dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės reikia mokėti žyminį mokestį ! Žyminis mokestis skaičiuojamas atsižvelgiant į santuokos metu įgyto turto vertę, reiškiamų reikalavimų kiekį ir pobūdį. Todėl šis santuokos nutraukimo būdas yra kur kas brangesnis už santuokos nutraukimą sutuoktinių bendru sutikimu.

 

Be to, teismas nagrinėja bylą ginčo teisenos tvarka, todėl teismo procesas yra sudėtingesnis ir užtrunka ilgiau. Dėl sudėtingesnių bylos nagrinėjimo taisyklių, priklausomai nuo bylos sudėtingumo ir kitų aplinkybių, tokiu būdu santuokos nutraukimas apylinkės teisme gali trukti nuo pusantro mėnesio iki kelerių metų.

 

Taip pat reikėtų nepamiršti, kad nepatenkintas teismo priimtu sprendimu kitas sutuoktinis gali jį apskųsti aukštesniam teismui – tokiu atveju santuokos nutraukimo procesas užsitęsia dar ilgiau.

 

Taip pat svarbu paminėti, kad kreipiantis į teismą dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės galima prašyti taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Tokiu atveju iki bylos išnagrinėjimo teismas gali:

  • Įpareigoti kitą sutuoktinį gyventi atskirai nuo jūsų;
  • Nustatyti nepilnamečių vaikų gyvenamąją vietą su vienu iš tėvų;
  • Įpareigoti kitą sutuoktinį netrukdyti jums naudotis tam tikru turtu;
  • Priteisti iš kito sutuoktinio laikiną išlaikymą nepilnamečiams vaikams arba jums;
  • Areštuoti turtą;
  • Uždrausti kitam sutuoktiniui matytis su nepilnamečiais vaikais ar lankytis tam tikrose vietose.

Plačiau apie santuokos nutraukimą dėl kito sutuoktinio kaltės galite paskaityti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.60-3.65, 3.70 straipsniuose ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 375-385 straipsniuose.


Santuokos nutraukimas vieno sutuoktinio prašymu

Lietuvoje galiojantys įstatymai taip pat numato, kad tam tikrais atvejais supaprastinta tvarka santuoka gali būti nutraukiama ir vieno sutuoktinio prašymu. Tokiu būdu santuoka gali būti nutraukiama, jeigu yra bent viena iš šių sąlygų:

  • Sutuoktiniai gyvena skyrium daugiau nei vienerius metus, skaičiuojant nuo teismo sprendimo patvirtinti jų separaciją;
  • Po santuokos sudarymo vienas sutuoktinis teismo sprendimu yra pripažintas neveiksniu;
  • Vienas sutuoktinis teismo sprendimu pripažintas nežinia kur esančiu;
  • Vienas sutuoktinis atlieka laisvės atėmimo bausmę ilgiau nei vienerius metus už netyčinį nusikaltimą.

 

Jei jūsų situacija atitinka bent vieną iš nurodytų sąlygų, norėdami nutraukti santuoką vieno sutuoktinio prašymu, turėtumėte pateikti pareiškimą jūsų gyvenamosios vietos apylinkės teismui. Koks būtent teismas veikia jūsų gyvenamosios vietos teritorijoje galite sužinoti paspaudę šią nuorodą: apylinkės teismų veiklos teritorijos.

 

Paruošti dokumentus kreipiantis į teismą galėtų advokatas, arba tai padaryti galite ir jūs patys. Taip pat esant galimybei galite pasinaudoti ir valstybės garantuojama nemokama teisine pagalba (daugiau apie ją galite sužinoti paspaudę šią nuorodą: nemokama teisinė pagalba).

 

Svarbu: jei jūs ar jūsų sutuoktinis turite kreditorių (esate skolingi bankui ar kitiems asmenims), turite juos raštu informuoti apie savo ketinimą nutraukti santuoką ir teismui pateikti tai patvirtinančius dokumentus.

 

Teismui pateikiamame pareiškime turi būti nurodyta:

  • Teismo, kuriam paduodamas pareiškimas, pavadinimas;
  • Abiejų sutuoktinių vardai ir pavardės, asmens kodai, gimimo metai, gyvenamosios vietos;
  • Viena iš keturių aukščiau nurodytų santuokos nutraukimo vieno sutuoktinio prašymu sąlygų;
  • Jeigu sutuoktiniai turi vaikų, – duomenys apie vaikus (vardas, pavardė, gimimo data);
  • Duomenys apie bendrą sutuoktinių turtą;
  • Kaip vykdysite savo pareigas kitam sutuoktiniui ir nepilnamečiams vaikams (tai yra, ar teiksite savo buvusiam sutuoktiniui išlaikymą, kur turi būti nustatyta nepilnamečių vaikų gyvenamoji vieta, kokį išlaikymą teiksite nepilnamečiams vaikams, kaip turi būti padalijamas santuokoje įgytas turtas;
  • Prašymas dėl to, kokios sutuoktinių pavardės turi būti po santuokos nutraukimo;
  • Duomenys apie sutuoktinių ar vieno iš jų kreditorius ir nurodymas, kad pareiškėjas yra pranešęs jam žinomiems kreditoriams apie bylos iškėlimą;
  • Pareiškimo surašymo data ir jūsų parašas.

 

Kartu su pareiškimu jums reikės teismui pateikti:

  • Santuokos liudijimo originalą ir kopiją;
  • Abiejų sutuoktinių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų (pasų arba asmens tapatybės kortelių) kopijas;
  • Įrodymus apie turimą turtą – pažymas iš Nekilnojamojo turto registro, VĮ „Regitra“, bankų, kuriuose turite sąskaitas;
  • Jei turite vaikų – kiekvieno vaiko gimimo liudijimo originalą ir kopiją;
  • Jei turite kreditorių – duomenis apie tai, kad jiems pranešta apie jūsų ketinimą nutraukti santuoką (pranešimo kreditoriui kopiją bei išsiuntimą patvirtinantį pašto kvitą);
  • Įrodymus, patvirtinančius jog yra pagrindas nutraukti santuoką vieno sutuoktinio prašymu (teismo sprendimą dėl separacijos nustatymo, teismo sprendimą kuriuo vienas sutuoktinių buvo pripažintas neveiksniu, arba nežinia kur esančiu, arba duomenis apie tai, kad jūsų sutuoktinis atlieka laisvės atėmimo bausmę).

 

Svarbu: kreipiantis į teismą dėl santuokos nutraukimo vieno sutuoktinio prašymu mokėti žyminio mokesčio nereikia !

Įstatymai numato, kad prašymai dėl santuokos nutraukimo vieno sutuoktinio prašymu turi būti išnagrinėjami ne vėliau kaip per trisdešimt dienų nuo jų priėmimo dienos.

 

Plačiau apie santuokos nutraukimą vieno sutuoktinio prašymu galite paskaityti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.55-3.59 straipsniuose ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 538-541 straipsniuose.

 

www.teisininkopatarimai.lt inf.

 
Komentarai (0)
Naujas komentaras
Jūsų el. paštas
 
Jūsų vardas
Komentaras
Apsaugos kodas secimg
 

Gaukite naujienas el. paštu

RSS

U Ž D U O K I T E   K L A U S I M Ą

             info@infolangas.lt

D Ė M E S I O ! ! !

D Ė M E S I O ! ! !

Savaitės sentencija

Nori išgirsti protingą atsakymą, protingai ir klausk.

J. V. Gėtė

Senesnės sentencijos

Buhalterio kalendorius

<
2024 m. gegužė
>
I
II
III
IV
V
VI
VII
29
30
1
2
Akcijos
MOKESČIŲ KALENDORIUS
NEMOKAMI seminarai
Renginiai
REIKŠMINGOS datos
 
 

split

split

Verta žinoti

Lietuvos Respublikos Seimas 2024-uosius paskelbė NATO ir Europos Sąjungos metais; Dainų šventės metais; Diplomatų Lozoraičių metais

split

NAUJI mokymai - Tapkite profesionalu su LINKEDIN

AKTUALŪS nuotoliniai mokymai IŠMANUSIS BIURAS

→  SUSIDOMĖJOTE?

split

Vardadieniai

split

Šiandien orai Lietuvoje

Orai Vilniuje Orai Kaune Orai Klaipėdoje Orai Panevėžyje Orai Alytuje Orai Marijampolėje Orai Utenoje Orai Kėdainiuose Orai Ukmergėje Orai Mažeikiuose

9,56€  8,00 €   / IŠPARDUOTA!